Previous Festival Line-Ups

2016 Line-up

Hayseed Dixie, Show of Hands, Eddi Reader, Kila, False Lights, Moulettes, Jackie Oates Trio, Mawkin, Conservatoire Folk Ensemble, The Ooks of Hazzard, The Jeremiahs, The Henry Girls, Mick Ryan & Paul Downes, Sam Kelly & the Lost Boys, Vishten, Meaghan Blanchard, The Full Attack Band, The Penny Black Remedy, Flats and Sharps, The Corn Potato String Band, Winter Wilson, The Teacups, Pete Morton, Keith Donnelly, Heretique, Bella Gaffney, Ange Hardy, Echo Town, Rosenblume, Gilded Thieves, James Edwyn & the Borrowed Band, Mr Tea & the Minions, Jim Evans, Same Streets, Cheshire and the Cat, Tiger, Something, Someone, The BeauBowBelles, Jake Burns, Maniere des Bohemiens, Will Finn & Rosie Calvert, Seth Bye and Katie Griffin, Bric a Brac, Na Mara, Whiskey Bob Shaker, Swing Gitan, Ritchie Parrish Ritchie, Two Coats Colder, Greg Russell, Platform, Steve Bliss, Nina Zella & Tim Walker, Not Now John, Rob Barratt, The Killer Bees, Bud, Alex Cumming & Nicola Beazley, Isembard’s Wheel, Jill & Bernard Blackwell, Dan the Hat & DJ Bobble, Bruce Airhead

2015 Line-up

Clannad, Billy Bragg, Conservatoire Folk Ensemble, Simpson, Cutting & Kerr, We Banjo 3, BOC, Andy Cutting & Chris Wood, Chris Wood, Manran, Artisan, Urban Folk Quartet, Baghdaddies, The Young’uns, The Railsplitters, Glorystrokes, Coco and the Butterfields, The Tweed Project, Pickled Image, Simon Care, Cloudstreet, Keith Donnelly, Flossie Malavialle, The Hot Seats, Anthony John Clarke, Mark Frazer, Dan the hat, Ranagri, Maia, The Rheingans Sisters, Mark Rogers and Mary Byrne, Granny’s Attic, The Portraits, Scott Cook and Jez Hellard, The Good Host, Blind Willies, Floot Street, Clutching at Straws, Skunk Boy Project, Worry Dolls, , The Rusty Suns, St John Street Theatre, Kings and Folk, Threaded, Edd Donovan, Seth Bye and Katie Griffin, The Moonshine Serenaders, Liam Robinson, Sephty, Steve Bliss, Dark Horses, Chris Sherburn, ARKangel,

2014 Line-up

Treacherous Orchestra, Feast of Fiddles, Ross Ainslie & Jarlath Henderson, The Bills, Caladh Nua, The Soujourners, Ben Waters Band, Vin Garbutt, The Poozies, Martyn Joseph, Blackbeards Tea Party, Moya Brennen and Family, Bella Hardy & the Midnight Watch, Polly and the Billets Doux, Woody Mann, The Kennedys, Cupola:Ward, The Henry Girls, Keith Donnelly, Paul Pigat Trio, Mischa McPherson Trio, Skippers Alley, Jim Causley, Crossharbour, Jeff Warner, Beau Bow Belles, Greg Russell & Ciaran Algar, Harry Bird & The Rubber Wellies, Estonians, Hatful of Rain, Alex Roberts, John Connolly, Maia, JC & Angelina, The Dovetail Trio, Steve Hicks & Lynn Goulbourn, Shadrack Tye, Alex Cumming, The Chaplins, Madi Stimson, The Tundra, Sera, Jasper in the Company of others, GraceSarah, Liam Robinson, Jim Widdop, Bella Gaffney, Steve Bliss, Ray Baguley, Andy Cowling, Hex, Winter Wilson, Floot Street, Pete Grassby, Maniere des Bohemiens, Marc Block, Major Oak Chorus, Becky Syson, Doohickey Wire Band, Johnny and the Raindrops, Minster ceilidh band

2013 Line-up

Oysterband, Eliza Carthy & Jim Moray, Show of Hands, Home Service, Habadekuk, Genticorum, Roddy Woomble, Gordie MacKeeman, Faustus, Rura, Niamh Ni Charra, Monster Ceilidh Band, Pilgrims Way/Monkey Box, Tim Edey and Brendan Power, John Doyle, Noisy Oyster, Flossie Malavialle, Lucy Ward, Heretique, The Henry Girls, Matt Anderson, Dan the Hat, Tony Wilson, Pete Morton, Winter Wilson, Steve Tilston, James Findlay and Alex Cumming, Greg Russell & Ciaran Algar, Jez Hellard, Lowri Evans, Rip Roaring Success, Luke Jackson, Jess Morgan, Chloes Passion, Infinite Cherries, Sunjay Brayne, Liam Robinson, Jack Harris, Maccaferri Club, Chuck Pinkett Quintett, Galloway, Culbert and Doyle, Goat Roper Rodeo Band, The Open Road, Fabian Moore, Paul & Liz Davenport, Jasper in The Company of Others, Bella Gaffney, Jackson/Walker, Bouviers, Acushla, Jill & Bernard Blackwell, David Latto Band, Niall Kelly, Gallows Ghost, Paradise Circus

2012 Line-up

Jools Holland and his Rhythm and Blues Orchestra, Hatfitz and Cara Robinson, The QP, Blair Dunlop, Isla St Clair, Calan, Katherine Roberts and Sean Lakeman, Toy Hearts, Dougie Maclean, Breabach, Lucy Ward, Fay Hield, Tri, Kerr and Fagan, The Wilsons, Melrose Quartet, Remnant Kings, Brass Monkey, John Kirkpatrick, Martin Carthy, Jacques Stotzem, Groanbox, Beoga, Martyn Joseph, Karine Polwart Trio, Le Vent du Nord, Fay Brotherhood, Harry Bird and The Rubber Wellies, Maniere des Bohemiens, The Bonny Men, Grupo de Cordas, Jed Grimes, Seven Little Sisters, The Go Set, Georgie Rose, Butler Family, Vertical Expression, Little Ian, Troy Faid, Sam Proctor, Steamchicken, Scior Staged, Anna Elias, Keith Donnelly, Minster ceilidh band, Muha, Blue Horyzon, Stephen Langstaff, Bouviers, Kip and Dave, Luke Barton, Jay Walkers, Sherwood lads, Liam Robinson, Richard and Jess Arrowsmith, Johnny and the Raindrops, Acushla, Stormy Weather Boys, Philip Cockerham, David Gibb and Elly Lucas, Niamh Boadle, Kate Denny and Simon Routh, Nothern Monkey, The Broom Hill String Band, Stu Hunter and Hilary Waterfall, Pete Grassby, Greg Russell and Ciaran Algar, Blue Horyzon

2011 Line-up

Eddi Reader, Danu, Baka Beyond, Daimh, Jamie Smith’s Mabon, Chris While and Julie Matthews, Devon Sproule, Chris Wood and Hugh Lupton, Belshazzars Feast, John Otway and Wild Willy Barrett, Chris Sherburn and Denny Bartley, Tickled Pink, Ramshacklicious, Steve Phillips, Goronwy Thom, Hat Fitz and Cara Robinson, Pete Coe, Idiot and Friend, The Penny Black Remedy, Keith Donnelly, The Young ‘Uns, Viper Central, Father Teds, Pilgrims Way, Anthony John Clarke, 4Square, Cupola, Jeff Warner, Phillip Henry and Hannah Martin, Sue Hart (Baka Beyond), Tri, The Portraits, Under the Driftwood Tree, Mick Ryan and Paul Downes, Butler Family, The Hooleys, Manieres des Bohemiens, Winter Wilson, Liam Robinson, Emma and the Professor, Na Mara, Jezz Hall, Jack Blackman, Jessica Lawson, Marc Block, Down Trodden String Band, Inlay, Richard and Jess Arrowsmith, Rich Dytch &Terry Kelly, Nigel Beck, No Fixed Abode, Cecille Grey, Jim, Helen and Rob, Boothill Toetappers, Stu Hunter and Hilary Waterfall, Pete Grassby, Belzebub

2010 Line-up

Ukulele Orchestra of GB, 4 Men and a Dog, Julie Fowlis, Demon Barber Roadshow, Vin Garbutt, Wheeler Street, Rory McCleod, Tom McConville Band, Grannies, Dynamos Rhythm Aces, Frazer Hooper, Peeping Tom, Cock and Bull Band Ceilidh, Keith Donnelly, Megson, The QP, Jez Lowe and Kate Bramley, Benny Gallagher, John Smith, Kimbers Men, Ben and Joe Broughton, Cockersdale, Clive Carroll, Mick Ryan and Paul Downes, MC Wyndbagge, Anthony John Clarke, Flossie Malavialle, Brian Peters, Carrivick Sisters, Phil Hare, Wholesome Fish, The QP Ceilidh (Liam), Roger Sutcliffe, Flossie Malaviale, Steamchicken, Horses Brawl, Sheffield Folk Choir, Steve Hicks & Lynn Goulbourn, Steven Finn, Acushla, Bouviers, Lucy Ward, The Rainmakers

2009 Line-up

Show Of Hands, Eliza Carthy, Martin Simpson, Lau, Seiku Keita Quintet, Maire Ni Cathathsaigh & Chris Newman, Mawkin Causley, Young’uns, Reg Meuross, Wizz Jones, Gwyneth Herbert, Moonlighting, Pete Morton, John Richards, Hex, Jim Causley, Keith Donnelly, Jackie Oates, Reg Meuross Band, Flossie Malavialle, Whaley and Fletcher, Eric Bogle, 4 Square, Steamchicken, Hekety, Crowfoot, Eddie Walker, Kevin Brown, Becky Syson, Nigel Beck, Tina Taylor, Doug Eunson & Sarah Matthews, Acushla, The Old Dance School, Martin Sumpton, Julie Collings, The Carrivick Sisters, Stitherum, Workshy Profits, Jenna Witts, Andy Whittle, Twelfth Day, Stealing Sheep, Barron Brady, Ewan McLennan, Jim Widdop, Leen Valley Band, Charlotte Cottam, Aistaguca, The Hooleys, Jinski, The Bouviers, Heretique, Pica Pica.

2008 Line-up

Bellowhead, Rachel Unthank & the Winterset, Solas, Cara Dillon, Stanley Accrington, Winter Wilson, Jez Lowe & The Bad Pennies, Tanglefoot, The Omega 3, Jezz Hall and his band, Cloudstreet, Simon Jackson, Simon Hopper Band, Hilary James & Simon Mayor, 10 O’clock Horses, Anna Elias, Fieldwork, Gareth Pearson, Maire Ni Chatasaigh & Chris Newman, Flossie Malavialle, Benji Kirkpatrick, Akushla, Quicksilver, Bouviers, Leen Valley Boys, Rich Dytch, Six Hands In Tempo, Kerfuffle, Ruth Notman, Bob Fox, Something Nasty In The Woodshed, Bill Caddick, Gren Bartley & Tom Kitching, Belzebub, Brooks Williams, Carmina, Helen Morris,

2007 Line-up

Kathryn Tickell, New Rope String Band, John Tams & Barry Coope, Vin Garbutt, Norman Waterson, Martin Carthy & Eliza Carthy, Malinky, The Demon Barber Road Show, The Doonans, John Kirkpatrick & Mr. Gubbins’ Bicycle, Nancy Kerr & James Fagin, Vicky Clayton, Johnny Dickinson, Pete Coe, Winter Wilsom, Gareth Peterson, Colvinquarmby, Something Nasty in the Woodshed, Stanley Accrington, Anna Elias, Six Hands in Tempo, Gren Bartley, Loman, Andy Caven & Friends, Rich Dytch, The Bouviers, Trilogy, Mick Lawlor, Pete Smith & Chris Williams, Hex, 10 O’Clock Horses, Waffal, Tangata, Salmagundi, Calm Down, Sensible Shoes, John Kirk, Charlotte Cottam Band, Steve Bliss.